Amigo 1200D Plus TO - 250gr - Navy/Titanium
Storleksguide
Skötselråd
Produktbeskrivning
GPSR Information
Köpvillkor
Amigo® 1200 Plus Utetäcke är vattentätt och andningsbart samt fodrat med 250 gram fiberfyllning som håller din häst varm och bekväm. Täcket är tillverkat av ett slitstarkt och hållbart polyestermaterial med 1200 Denier med en glansgivande polyester-lining på insidan som minimerar risken för skav och obehag.
Utetäcket är kompatibelt med Horsewares linersystem, vilket gör det möjligt att öka tjockleken vid behov genom att endast knäppa fast en liner. Amigo® 1200D Plus har V-frontknäppning, surefit neck design och benbågar (dual leg arches) för att bidra med maximal rörelsefrihet, samtidigt som tre kryssgjordar, svansrem och svanslapp garanterar en säker passform. Avtagbar hals medföljer.
- 250 gr fodrat utetäcke, Amigo® 1200D Plus TO
- Tre kryssgjordar, svansrem & svanslapp för åtsittande passform
- V-frontknäppning, benbågar & surefit neck för god rörelsefrihet
- Kompatibelt med Horsewares linersystem
- Vattentätt med god andningsfunktion
- Avtagbart halstäcke ingår
- Reflexdetaljer
Utetäcken bör tvättas så sällan så möjligt då det sliter på materialet och risken finns att materialet börjar släppa in vatten.
Material: 1200 Denier Polyester (ytter), polyester-lining med fiberfyllning
Färg: Navy/Titanium Grey & Silver
























